Prof. Dr. İbrahim CANAN

0
1223

Efendimiz aleyhisselatu vesselam’ın sünneti seniyyelerine topluma birlikte öğretmek için çok çabaladık. Mekânın Cennet olsun muhterem hocam.

PROF. DR. İBRAHİM CANAN

Prof. Dr. İbrahim Canan hocamızla 1988 yılında Erzurum’da tanışmıştık. Gözyaşı Geceleri’nin ikinci gösterisi için Erzurum’daydık. Muhterem hocam da misafirlerimiz arasındaydı. Ertesi gün Üniversite de bizi yemeğe davet etmiş ve yaptığımız işin çok güzel olduğunu ve devam etmemiz gerektiğini söylemişti. Biz o zamanlar dergi çıkarıyorduk. Gözyaşı Geceleri’ni böyle sürdürme gibi bir niyetimiz de yoktu. Kütüb-i Sitte gibi dünya çapında bir eserin müellifinin bu desteği Gözyaşı Geceleri’ni sürdürmemizin en önemli sebeplerinden birisi olmuştu. Daha sonraki yıllarda muhterem hocamızla teşvik-i mesaimiz sürdü. Konya’da kurduğumuz Gözyaşı FM’de çocuklara yönelik Hadis-i Şerif yarışmaları başlatmıştık. Çocuklarımız 40 Hadis ezberliyor, hayatlarında uygulamasını yapıyor ve Hadis’ten anladıklarını yarışmada anlatıyorlardı. Bu yarışmanın Jüri başkanı olmuştu hocamız. Radyoda Hadis-i Şerifleri hayatımıza nasıl uygulayacağımıza dair radyo konuşmaları da yapmıştı. Gözyaşı Geceleri’nin konularını seçerken ve senaryoyu yazarken Hadis-i Şerifler ile ilgili konularda kendisinin görüşlerine müracaat ederdim. Her zaman yaptığım faaliyetlere destek vermiş ve övgüyle bahsetmişti. Bir Hadis aliminin bu desteği bana büyük moral oluyor ve bize yapılan menfi tenkitleri bu sayede atlatıyordum.

İbrahim Canan hocam sadece bize değil nerede hayırlı bir faaliyet görse hemen desteğini verirdi. Çok aktif bir ilim adamıydı. Bildiklerini aktarmak için çabalıyordu. Zaten vefat ettiği günde yine bir konferanstan evine dönüyordu.

Mekanın Cennet olsun hocam. Ömrünü verdiğin Hadis-i Şeriflerin sahibi Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem’e komşu olasın.

Evlenecek gençlerin evlenmeden önce muhterem hocamızın kitaplarını mutlaka okumalılar. Çocuk hakları konusundaki kitapları da çocuk eğitimi konusunda çok önemlidir. Mutlaka okumalısınız.

Prof. Dr. İbrahim Canan kimdir (1940-2009)hayatı hakkında bilgi

Prof. Dr. İbrahim Canan, 1940 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesi Küçükkarapınar köyünde doğdu. Canan, ilk öğrenimini Karaman Ermenek ve Konya’da tamamladı.

Kayseri ve Akşehir’de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu.

Uzun yıllar Paris’te eğitim gören Prof. Dr. Canan’ın en önemli eserleri arasında hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ”Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi” bulunuyor.

Canan’ın makaleleri fakülte dergilerinin yanı sıra Diyanet, Hakses, İslam, İslam Medeniyeti, Zafer, Sur, İcmal, Kadın ve Aile, Altınoluk, Okul gibi dergilerde yayımlandı.

Canan, ”Resulullah’a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi” adlı eseriyle 1979’da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü’nü aldı.

Akademik kariyerini hadis hocası olarak tamamlayan Prof. Dr. Canan, İlahiyat fakültelerinde öğrencilere hadis dersi verdi.

Makalelerini fakülte dergileri yanı sıra Diyanet, Hakses, İslam, İslam Medeniyeti, Zafer, Sur, İcmal, Kadın ve Aile, Altınoluk, Okul gibi dergilerde yayımladı.

Resulullah;a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi adlı eseriyle 1979;da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü;nü aldı.

Prof. Dr. İbrahim Canan, akademik kariyerini hadis hocası olarak tamamlamış, ilahiyat fakültelerinde öğrencilere yıllarca hadis okutmuş, sünneti öğretmiş önemli bir ilim adamı.

Hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ;Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi;ni dilimize kazandıran ve okuyucunun bundan istifadesini kolaylaştıran İbrahim Canan Hoca bu sahada yazdığı birbirinden kıymetli eserlerle Türk okurunun yakından tanıdığı bir isim.

Rahmetli Canan hoca bir ilim ve fazilet ehliydi. Nur talebesiydi. Talebeliğinde Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini görmüş bir zattı. Münevver tarifine uyan bir ilim aşıkıydı. Baş eser;Kütüb-i Sitte;yi günümüz Türkçesine kazandırmıştı.

Prof. Dr. İbrahim Canan eserlerinden bazıları

Peygamberimizin Yanılması Meselesi Resulüllah;a Göre Ailede ve Okulda Çocuk Terbiyesi Peygamberimizin Tebliğ Metodları Ayet ve Hadislerin Işığında Çevre Ahlakı Hz. Peygamber’in Sünnetinde Tıp (Tıbb-ı Nebevi) Aile Reisi ve Baba olarak Hz. Peygamber Hadis Usulü Kütüb-ü sitte Hadis Ansiklopedisi

ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ GÖZÜYLE Prof. Dr. İbrahim Canan

Prof. Dr. İbrahim Canan’ın çalışma arkadaşlarından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Canan’ın hadis külliyatına, günün problemlerine çözümler bulma penceresinden bakabilen ve Hz. Muhammed’in sözlerini günümüze taşıyan değerli bir bilim adamı olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Subaşı, ”Ayrıca, hoca insan olarak da bir ömür boyunca öğrencilerine anlattıklarını kendi de yaşayan, kendisiyle ve çevresiyle barışık örnek bir insandı” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İlyas Çelebi de, Fransa’da doktorasını tamamlayan Prof. Dr. Canan’ın, iki yıl önce üniversiteden emekli olduğunu belirtti.

Çelebi, Canan’ın hadisle ilgili ilim dünyasında ciddi araştırmalar yaptığını, araştırmalarını kendi hayatında da yaşayabilen bir kişi olduğunu dile getirerek, ”Etrafında herkese güler yüzle tanınan, çalışmaktan hiç bıkmayan, çevreye duyarlı çok değerli bir bilim insanıydı” dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin