Şehit Muhsin YAZICIOĞLU

0
540

Seni özlüyorum Muhsin Başkanım,

Yıl 1977 Muhsin Başkan’la tanıştığım yıldı. O günden sonra ölene kadar arkadaşlığımız sürdü. 12 Eylül öncesindeki o zorlu günlerde yıllarca beraber oldum ve onu yakından tanıma fırsatım oldu. Sağlam bir iman ve sağlam bir arkadaşlık karakteri. 12 Eylül ile birlikte beraberliğimiz ayrı ayrı koğuşlar ve ayrı ayrı hücrelerde olsa bile birlikteliğimiz sürdü. Mamak cehenneminde onu daha da yakından tanıma fırsatım oldu. O gerçek bir kahramandı. O gerçek bir dost ve arkadaştı. Mamak cehenneminden kurtulduktan sonra arkadaşlığımız sürdü ama farklı kulvarlarda. Ben ondan bir yıl önce tahliye olmuştum ve Gözyaşı’nı kurmuştum. Açılışına Muhsin başkanda katılmıştı. Siyasetten uzak durmaya karar vermiştim. O ise yıllar sonra parti kurmuştu. Siyasete dürüstlüğü öğreten bir liderdi. Gözyaşı Geceleri ile Türkiye ve Avrupada sahnelere çıkıyor ve yoğun bir ilgi görüyorduk. Siyasiler ve cemaatler beni kendilerine rakip görerek tavır alıyorlar ve beni dışlama çabalarını sürdürüyorlardı. O herkesin beni dışladığı yıllarda yanımda duran ve beni destekleyen tek liderdi. Onun desteği olmasaydı Gözyaşı o yıllarda bitebilirdi. Sonraki tüm yıllarda Gözyaşı Geceleri’ne desteğini sürdürdü. Herkese bu faaliyetin sürmesi gerekli mesajını verdi. Gözyaşı’nın siyasetin dışında olmasına rağmen bu desteğini sürdürdü. Gözyaşı Geceleri’ni en çok izleyen seyircisi kim dersek vereceğimiz cevap Muhsin Başkan olacaktır.

Mekanın Cennet olsun Muhsin başkanım seni özlüyorum. Darlandığım zamanlarda telefonla da olsa dertleştiğim dostumdun. Çünkü ben ne dersem diyeyim yanlış anlamaz, yanlış yorum yapmazdın. Şimdilerde seni daha çok özlüyorum başkanım.

MUHSİN YAZICIOĞLU HAYATI HAKKINDA

Ataları, Erenler diyarı Horasan’dan Antakya’ya, oradan da 1600’lü yılların başında, Sivas’ın Şarkışla İlçesi Elmalı Köyü’ne yerleşti.

1954 yılında, köyün ilk kurulan evinde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. Orta öğrenimini Şarkışla’da tamamladı. 1971 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kazandı ve buradan veteriner hekim olarak mezun oldu. Ülkücü Hareketin efsane ismi Şehit Muhsin Yazıcıoğlu, lise yıllarından itibaren başlayan aktif “Dava Adamlığı” misyonu sonucu, 30 Ocak 1981 tarihinde tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konuldu. Beraat edeceği bir davadan, haksız yere 6,5 yıl tutuklu kaldı. Cezaevinden ancak, 8 Nisan 1987 tarihinde tahliye olabildi.

Kendisinin kurduğu Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlığını vefatına kadar sürdürdü.

Üç dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yaptı.

25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ta vefat ettiğinde evli ve iki çocuk babasıydı.

O, “Ey sonsuzluğun Sahibi, Sana ulaşmak istiyorum” duasının kabulü ile şimdi çok sevdiklerinin yanında; Mehmed Akif Ersoy’un “İstiklal Marşı”mızı yazdığı Taceddin Dergahı’nın avlusunda, sevenlerinin gönlünde yatıyor.

“Bir kar tanesi olsam Mekke’ye düşmek isterdim” diyen Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun son konuşması şöyleydi: “Şimdi bakın yoldan geldik, yola gideceğiz. Hiçbirimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. “Püf” dedi mi gitti… Bunun da nereden geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah’ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim…”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin