Zeki LORASLI

0
565

ZEKİ LORASLI

Zeki amca nerelerdesin? Yine kapıdan giriversen o samimi şahsiyetinle bana destek ve moral olsan.

Zeki Loraslı amca kendisini ve ailesini milli davası için feda etmiş bir abide şahsiyetti. Kendisi bir işçiydi ama profesörlerle aynı meclisi paylaşabilecek bir birikime ve fikre sahipti. Davası için aylık işçi maaşını bile feda edecek bir özveriye sahipti. Vatana ve millete ihaneti asla affetmezdi. Samimi bir Konyalı müslümandı. Türklerin ilk Konya’ya gelişine dayanan ecdadının yerleştiği Meram’daki evinde yaşardı.

Gözyaşı Dergisi’ni çıkardığım yıllarda bana hep büyüklük yapmış, akıl vermiştir. Benim yaptığım faaliyetlere inanmıştı. Bu yüzden de sıkıntılar çekti. O yıllarda İslamî bir dergi çıkarmak sadece cemaatler için geçerli idi. Gözyaşı’nın bir cemaati olmayınca hep dışlanmaya çalışıldı. Bir gün beni ömrünü verdiği siyasi partinin Konya il başkanlığından aradı ve gelmemi söyledi. Ben kendisine “Zeki amca biliyorsun benim artık siyasetle bir ilgim yok” desem de ısrar etti. Gittim. Çünkü ona inanıyordum. Bir zaruret olmasa beni çağırmazdı. Bir kalabalık içinde beni bekliyordu. “Ne söyleyecekseniz yüzüne söyleyin” dedi. Meğerse arkamdan aleyhimde konuşuyorlarmış. Bana olan güveninden dolayı çağırmış. Birkaç kişi hakarete varan sözler söylediler. Bitti mi? diye sordum ve konuşmaya başladım. Konuşmalar bittiğinde aleyhimde konuşanlar özür dilediler Haşim ağabey demeye başladılar. Zeki amca haklı çıkmanın mutluluğunu yaşamıştı.

Bugünlere gelmem de onun katkısı çok. Gönlümde hatırı büyük. Mekanın cennet olsun Zeki amca. Ellerinden öpüyorum.


1932 Konya Doğumlu Olan Mehmed Zeki Loraslı .Bir çiftçi çocuğudur. Babası Kamil Efendi henüz kendisi 6 yaşında iken vefat etmiş. Dolayısıyla Annesi Fatma hanımın himayesinde yetişmiş. Peygamber Efendimizin Hadis i Şerifini kendisine şiar edinmiş. “Cennet Anaların Ayakları atındadır” Sanki annesi Ona değilde hep o Annesine bakmış kollamış gözetmiş öf bile dememiştir. Annesini hiç üzmeden onuda ebedi aleme yolcu etmiştir.Onun kişiliğinde Peygamber efendimizin güzel hasletleri vardır. Zülme baş kaldırarak Haksızlık karşısında hiç susmamıştır.Hz.Hasan Hz.Hüseyin. Hz.Ali r.a Efendimizi örnek almıştır.

Cönertlikte Hz.Ebubekir. Adaletde Hz Ömer .Yiğitlikte Hz.Ali gibi yaşamış. Allah cc kul Peygamber Efendimize Ümmet olabilmek için Kamil bir mümin olarak yaşamıştır . İlk öğretim tahsilini konya da başarı ile bitirdikten sonra Konya sanayisinin temelini atan erkek sanat Enistüsünün Marangozluk bölümüne girmiş. Son sınıfta iken ailenin ekonomik durumuna katkı sağlamak için okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır.Ve bir arkadaşı ile beraber Marangozluk yapmıştır. Askerliğini Çanakkale de yapan M.Zeki Loraslı askerlik görevini bitirdikten sonra D.S.İ lerine Açılan sınavı kazanıp girmiş. Orada çok üstün vazifeleri yerine getirmiş. Pompa teknisyeni olmuş ve Baş Söndörlüğe kadar yükselmiştir. Bu arada farklı sivil toplum örgütlerinde faaliyetlerde. Bulunmuş konya Yeşilay Derneğinde Kurucular arasında yer alıp içki sigara ve uyuşturucu ya karşı önemli mücadeleler yaparak katkı sağlamış. Birçok insanın bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmasını sağlamıştır. Gençlik yıllarında Meram Spor Kulübünü kurulmasına katkı sağlamış ve Meram Spor da futbol oynamıştır.

D.S.İ lerinde sendikacılık yapmış işçilerin haklarını layıkı ile savunmuştur. O İşyerinde Hep Adam gibi adamdı. Mert idi. Cesur idi.Çalışkandı.Diye anılmış. Hatta bir değerli şahsiyet tarafından” kadife kumaştan çelik yumruk olarak anılmıştır.” O her ne kadar siyasete girmiş ise de alışılan siyasi anlayış tan uzak durmuş Her koşulda hakkı savunmuştur. kendisine bir siyasi partiden gelen teklifi dünya nimetlerini elinin tersi ile itmiş Konya’nın tapusunu da verseniz yine kabul etmiyorum. Diye cevap vermiştir.

1957 yılında evlenmiş olup 5 çocuk babasıdır. İlk çocuğu Kamil 6 aylık iken vefat etmiş, ondan sonraki çocuğu ise Mustafa Hicrettir. 2. çocuğu Fatma, 3. çocuğu Kamil ve en küçük çocuğu Safiyedir.

D.S.İ tarafından 1974 yılında savaştan sonra kuruyan portakal bahçelerini kurtarmak için Kıbrıs’a görevli gitmiş ve orada namaz kılacak bir Cami olmadığını görünce bir dernek kurarak Omorfa /Güzelyurt da Zeki Loraslı Fatih Camii açılması nı temin etmiştir. D.S.İ lerinden 1978 yılında Emekli Olmuştur. Daha sonra kendi işi olan pompa tekniksiyenliği ve söndörlük işini kendi kurduğu şiketinde devam ettirmiş. Kenan Evren döneminde Yurt Dışına Sondaj anlaşması yaptığı halde ülkeye döviz kazandırılması engellenmiş. Buna izin verilmediği için anlaşma gerçekleşememişti.

Uzun yıllar Gürsu ismi ile Konya çiftçisine hizmet etmiş. Türkiye nin muhtelif yerlerine Sondaj kuyuları açmıştır. 1990 yılında bu işi tasviye etmiş. Yine kitapları ile başbaşa kalmıştır.Kendisi bir M.Akif Ersoy Hayranı idi. Merhum Akif i kendisine iedeol edinmiş. Safahatın Bütün sayfalarını ezbere bilirdi.Merhum Milletvekili Edebiyatçı Şair O.Yüksel Serdengeçti’nin Yakın Dostu idi.Merhum Serdengeçti’nin vefat etmeden önceki son dönemleri .M.Zeki Loraslı nın evinde geçmiş,Serdengeçti Zeki ben sizin evde bulduğum huzuru hiç bir yerde bulmuyorum demiştir. Yakın dostları Arasında Cennet Mekan Şehid Lider Muhsin Yazıcıoğlgu ve Gözyaşı nın kurucusu Haşim Akten,Mevlüt Özay.Nuri Efendi Nuri Küçük İplikçi gibi değerli Şahsiyetler yer almaktadır.

30 Kasım 2000 Ramazan Ayının 3.günü sabah ezanları ile birlikte Hakkın Rahmetine Kavuşmuş Sevenlerinin omzunda Ebedi aleme yolcu edilmiştir. Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin